kasko sigortası Trafik Sigortası

Araç Sigorta Fiyat Sorgulama

Araç Sigorta Fiyat Sorgulama

Araç Sigorta Fiyat Sorgulama

Araç Sigorta Fiyat Sorgulama

 

Yoğun yaşam temposunun ayrılmaz bir parçası olan motorlu araçlar, aynı zamanda bazı sorumlulukları da yerine getirmeyi gerektirmektedir. Araç sigorta fiyat sorgulama konusu olan zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası da bu sorumluluklar arasındadır. Zorunlu trafik sigortası, sigorta konusu olan aracın hasarlı bir kazaya karışması halinde karşı taraftaki aracın ve üçüncü kişilerin fiziksel ve maddi hasarlarını karşılayan ve yaptırılması yasalarla zorunlu hale getirilen bir sigorta türüdür. Kasko sigortası ise; benzer bir durumda araç sahibinin kendi aracının hasarının sigorta şirketi tarafından karşılanmasını sağlayan ve isteğe bağlı olarak yaptırılan bir sigorta türüdür.

Araç Sigortalarına Göre Fiyat Belirleme

Zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortalarında barındırdıkları farklılıklar nedeniyle fiyat tespiti farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Zorunlu trafik sigortasına esas olan limit ve teminatlar Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmekte ve tüm araçlar için tüm sigorta şirketlerinde standart olarak uygulanmaktadır. Bununla birlikte, aracın geçmişinde hasar olup olmadığı, araç sahibinin durumu, aracın kayıtlı olduğu il gibi faktörlerden de prim tutarının tespitinde yararlanılmaktadır. Aracın daha önce hasar görmemiş olması, trafik sigortalarının düzenli olarak yaptırılması gibi unsurlar indirim konusu olarak fiyat avantajı sağlamaktadırlar.

Kasko sigortasında ise fiyat belirlemede kasko sigortasının türü en önemli etken olarak değerlendirilmektedir. Kasko sigortası ile teminat altına alınan risklere göre fiyatlar da değişkenlik göstermektedir. Dar kasko en uygun fiyatlı kasko sigortası olmakla birlikte kapsamı ana teminatların bir kısmı ile sınırlı olduğundan, karşılaşılacak her hasarı tazmin etmesi beklenemeyecektir. Buna karşılık her türlü riskin kapsama alındığı tam kasko ise en yüksek fiyatlı kasko türüdür.

Araç sigorta fiyat sorgulamada, internet siteleri üzerinden sunulan hizmetler büyük kolaylık sağlamaktadır. Araç ve araç sahibine ilişkin bilgilerin girilmesiyle, en uygun sigorta ürünü ve en uygun fiyat önerilmekte ve doğru tercihi yapmak mümkün olabilmektedir. Zorunlu trafik sigortası ya da kasko sigortası gibi tüm sigorta türleri için fiyat alabilme imkânı sağlayan internet siteleri, araç sigorta fiyat sorgulamada da en uygun sigorta kapsamı ve fiyatın belirlenmesine çok yararlanılan bir sistem olarak hayatımızda yer etmektedir.

Yazar hakkında

hesapsigorta

Yorum Yap