sigortalar

Araç Sigorta Hesaplama

Araç Sigorta Hesaplama

Araç Sigorta Hesaplama

Araç Sigorta Hesaplama

 

Her gün trafiğe çıkılan araçlar, trafik kazası riskini de beraberinde getirmektedir. Araç sigorta hesaplama ile aracınızın trafikte herhangi bir kazaya karışması halinde zararınızın tazmin edilebileceği trafik ya da kasko sigortalarının primlerini hesaplayabilirsiniz.

Hasarlı bir trafik kazasının gerçekleşmesi halinde; kazada kabahatli bulunan taraf diğer tarafın aracındaki hasarı ve kişilerin uğradığı zararı tazmin etmekle yükümlüdür. Bu durumu güvence altına almak üzere Kara Yolları Trafik Kanununa göre trafiğe çıkan her araca zorunlu trafik sigortası yaptırılması zorunlu kılınmıştır. Böylece, kaza durumunda karşı tarafın aracında oluşan hasar ve üçüncü kişilerin uğradıkları bedensel ya da maddi hasar sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır. Kasko sigortasında ise durum farklılık göstermektedir. Kasko sigortası, yaptırılması zorunlu bir sigorta türü olmayıp isteğe bağlıdır. Kasko sigortası olan bir aracın kaza yapması halinde kazadaki kusur durumuna bakılmaksızın sigortalı aracın hasarı sigorta şirketi tarafından tazmin edilmektedir. Yani kasko sigortası zorunlu olmasa da trafik kazasının gerçekleşmesi halinde maddi zarara uğramamak adına son derece yararlı bir uygulamadır.

Araç sigorta nasıl hesaplanır ?

trafik sigortası ve kasko sigortasının primlerinin hesaplanmasında da farkı yollar izlenir. Zorunlu trafik sigortasında tazminat ve teminatlar Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmekte olduğundan standarttır. Ancak prim ve ödeme koşulları sigorta şirketlerine göre farklılıklar göstermektedir. Zorunlu trafik sigortası priminin hesaplanmasında; aracın kayıtlı olduğu ildeki trafik yoğunluğu, aracın yaşı ve markası, araç sahibinin daha önce kaza yapıp yapmadığı ve trafik sigortasının zamanında yapılması ya da yenilenmesi gibi unsurlar esas alınır.

Araç Sigorta Teminatları nelerdir ?

Kasko sigorta primlerinin hesaplanmasında ise; tazminat ve teminatlarda standart bir uygulama yoktur. Sigortalı, kasko sigortasının kapsamına dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko seçeneklerinden birini seçerek kendisi karar vermektedir. Sigorta poliçesinin kapsadığı teminatlar da prim hesaplamasında en önemli kıstastır. Bunun dışında; aracın satış bedeli, motor gücü, modeli gibi aracın özellikleri ve hasar üretebilme kapasitesi dikkate alınan konulardandır.

Araç sigorta hesaplama, belirtilen kriterler göz önünde tutularak sigorta şirketleri tarafından yapılmakta ve sigortalının da uygun bulması durumunda poliçe düzenlenerek sigortalıya teslim edilmektedir.

Yazar hakkında

hesapsigorta

Yorum Yap