kasko sigortası

En Ucuz Kasko Nerede ?

En Ucuz Kasko Nerede?

en ucuz kasko nerede

en ucuz kasko nerede

 

En ucuz kasko nerede konusunda araştırma yapmadan önce kasko sigortası ve kasko sigortalarının fiyatlandırılmasında hangi esasların dikkate alındığının bilinmesinde yarar var. Kasko Sigortası, motorlu araçların bir kazaya uğraması halinde araç sahibinin kazada kusurlu olup olmadığına bakılmaksızın maddi zararını güvence altına almayı sağlayan bir sigorta türüdür.

Kasko Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Araç kasko sigortaları ile ilgili prim hesaplamasında dikkate alınan pek çok unsurdan söz edilebilir. Her sigorta şirketi kendi fiyat politikaları doğrultusunda fiyat ve ödeme planları belirlemekle birlikte, hesaplamada bazı kıstasları esas almaktadırlar. Bu kıstasların neler olduğundan ve fiyatları nasıl etkilediğinden kısaca bahsedelim.

  1. Araç satış bedeli, kasko sigorta hesaplamasında temel alınan rakamdır. Sıfır araçlarda aracın satış fiyatı zaten belli olduğundan esas alınacak rakam da satın alınan rakam olacaktır. Ancak ikinci el araçlarda fiyatlar aynı marka ve model araçlar için bile çok değişken olabilmektedir. Bu durumda ise; Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından belirlenen ve ilan edilen kasko değer listesinden yararlanılmakta ve ikinci aracın satış bedeli belirlenmektedir.
  2. Sigorta kapsamı da, kasko sigortası fiyatlarının belirlenmesindeki önemli etkenlerden biridir. Sigorta poliçesinin kapsadığı teminatlar doğrultusunda fiyatlar artmakta ve eksilmektedir. En ucuz kasko nerede aramasını yaparken, hangi tip kasko yaptırılmak istendiğinin bilinmesi gereklidir. Dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko seçeneklerinden biri arasında tercih yapılarak sigorta kapsamı ve teminat altına alınacak riskler belirlenebilir.
  3. Aracın özellikleri, kasko sigortasında tazminata esas olacak bedelin hesaplanması açısından dikkate alınan bir diğer unsurdur. Yeni araçlar ile eski araçlar arasında fiyat farkları olmaktadır.
  4. Sürücü bilgilerinde ise sürücünün yaşı, mesleği, sürücülük deneyimi ve yaşadığı il gibi konular sigorta fiyatlarının hesaplanmasında dikkate alınmaktadır.
  5. Poliçe indirimleri, sürücü ve aracın hasar geçmişi, sürücülük deneyimi, aracın korunması için alınan güvenlik önlemleri ve sigorta şirketine taahhüt edilen konuları içermekte ve son fiyatın hesaplanmasında oldukça etkili olmaktadır.

En ucuz kasko nerede sorusundan önce, risklerin iyi belirlenmesi ve tüm riskleri güvence altına alan, hasar tazminatında sorun yaşatmayacak mali ve idari yönden güçlü sigorta şirketlerine yönelinmesi daha doğru bir karar olacaktır.

Yazar hakkında

hesapsigorta

Yorum Yap