Trafik Sigortası

En Ucuz Trafik Sigortası Nerede ?

En Ucuz Trafik Sigortası Nerede?

En Ucuz Trafik Sigortası Nerede?

En Ucuz Trafik Sigortası Nerede?

 

Araç trafik sigortası, ülkemizde zorunlu olarak uygulanan bir sigorta türü olup her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Her araç sahibinin de sigorta yenileme dönemlerinde en ucuz trafik sigortası nerede diye araştırmaya giriştiğinden şüphe yok. Trafik sigortası olmayan ya da sigorta süresi dolmuş araçların trafiğe çıkması yasak olduğu gibi tespiti halinde para cezası ve aracın trafikten men edilmesi gibi yasal yaptırımlar da uygulanmaktadır. Bu nedenle, zorunlu trafik sigortasının yaptırılması ve süresinin takip edilmesi araç sürücüleri için önemli bir konudur.

Zorunlu trafik sigortası ile araç sahipleri kaza durumunda karşı taraftaki aracın hasarı ve üçüncü kişilerin uğrayacakları bedeni ve maddi hasarları güvence altına almaktadırlar. Trafik kazalarının sıklığı gündemden düşmeyen ülkemizde bu sigortanın sağlayacağı avantajları tahmin etmek de güç olmayacaktır.

Trafik Sigortası Primleri Neye Göre Hesaplanır ?

Trafik sigortası limit ve teminatları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve standart olarak uygulanır. Yani her sigorta şirketi trafik sigortasında belirlenen limit ve teminatlara yer vermek zorundadır. Bununla birlikte şirketler arasında fiyat ve ödeme şartları açısından farklılıklar olabilmektedir. Sigorta şirketlerinin trafik sigorta primlerini belirlemekte esas aldıkları bazı noktalar bulunmaktadır. En ucuz trafik sigortası nerede konusuna değinirken bu noktalardan da kısaca bahsetmek yerinde olacaktır.

  • Aracın bağlı olduğu şehirdeki trafik yoğunluğu kaza riskini yakından etkileyen bir faktör olduğundan ilk dikkate alınan konular arasındadır.
  • Aracın modeli ve markası da sigorta primlerini etkileyen unsurlardandır.
  • Aracın kullanım şekli riskin belirlenmesinde önemli olduğundan, ticari araçlar ile özel kullanıma mahsus araçlar için farklı fiyatlandırma yapılmaktadır.
  • Araç sahibinin daha önce kaza geçmişinin olup olmadığı ve araç ile ilgili daha önceki dönemlerde hasar tazminatı ödenip ödenmediği de trafik sigortası fiyatını oldukça etkilemektedir.
  • Zamanında yenilenen trafik sigortaları da fiyat açısından araç sahiplerine önemli indirimler sağlamakta ve fiyatın düşmesinde etkili olmaktadır.

En ucuz trafik sigortası nerede diye araştırırken; neye göre fiyatlandırma yapılacağının bilinmesi kadar piyasada saygın ve güvenilir bir yeri olan şirketlerin tercih edilmesi de hasar durumunda sorun yaşanmasını engelleyecektir.

 

Yazar hakkında

hesapsigorta

Yorum Yap