kasko sigortası

Otomobil Kasko Fiyatları

Otomobil Kasko Fiyatları

Kasko hesaplaması, sigorta şirketleri tarafından aracın satış bedeli,  kasko sigortasının kapsamı, araç ve sürücünün özellikleri ile indirime konu olacak bir durumun olup olmadığının değerlendirilmesiyle yapılmaktadır.

Kasko sigortası, zorunlu olmayıp sigortalının isteğine bağlı olarak yapılan bir sigorta türüdür. Her gün çok fazla sayıda trafik kazasının gündeme geldiği günümüz koşullarında; kazanın ne şekilde gerçekleşeceğini tahmin etmek mümkün olmamaktadır. Kimi zaman iki taraflı bir kaza olabildiği gibi kimi zaman da park halindeki araca çarpılması gibi kazalar da olabildiğinden, araç sahiplerini maddi zarardan korunmaları için kasko sigortası büyük önem taşımaktadır.

kasko

Kasko sigortası uygulamasında; poliçe kapsamını belirleyen ana teminatlar ve ek teminatlardan yararlanılmaktadır. Sigortalı tarafından ana ve ek teminatlar arasından hangilerinin kapsama dâhil edileceği belirlenmekte ve bu da kasko fiyatlarını belirleyen en önemli unsurlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kasko sigortasında uygulanan dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko türlerine göre fiyat hesaplamaları gerçekleştirilmektedir.

Otomobil Kasko Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Kasko fiyatının belirlenmesinde, sigorta şirketlerinin fiyat politikaları kadar dikkate alınan başka unsurlar da söz konusudur. Bunlar;

  • Sigorta kapsamı
  • Araç satış bedeli
  • Aracın özellikleri
  • Araç sahibinin durumu
  • Poliçe indirimleri

Olarak sıralanabilir.

Sigorta kapsamı; sigortalı tarafından dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko ya da tam kasko türlerinden birinin seçilmesiyle belirlenir. Dar kasko için ana teminatlardan eksilen her bir teminat için fiyat düştüğü gibi, diğer seçeneklerde eklenen her bir teminat için fiyat artmaktadır.

Araç satış bedeli; otomobil kasko fiyatları için temel alınan bedel olmaktadır. Aracın piyasadaki ederinin belirlenmesinde; kasko değer listesi esas alınmakta ve orada belirtilen değer üzerinden hesaplama yapılmaktadır.

Aracın özellikleri ise; markası, modeli, rengi, motor gücü ve aksesuarları ile bu aksesuarlardan hangilerinin sigorta kapsamına alındığı göz önünde tutularak hesaplamada esas alınmaktadır.

Aracın sahibinin durumu; yaş, meslek, aracın kayıtlı olduğu il ve ilin trafik yoğunluğu ile sürücünün deneyimini gösteren sürücü belgesinin süresi dikkate alınarak risk değerlendirmesinde yararlanılmaktadır.

Poliçe indirimlerinde hasarsızlık, yaş ve güvenlik indirimi gibi indirim uygulamaları otomobil kaskosu fiyatlarında avantaj sağlayan konular arasındadır.

Yazar hakkında

hesapsigorta

Yorum Yap