kasko sigortası

Kasko Sigortası Hesaplama

Kasko Sigortası Hesaplama

Kasko Sigortası Hesaplama

Kasko Sigortası Hesaplama

 

Kasko sigortası hesaplama, sigorta şirketleri tarafından araç satış bedeli, sigorta kapsamı, aracın özellikleri, sürücünün özellikleri ve hak edilen indirimler göz önünde tutularak yapılmakta ve her sigorta şirketi kendi fiyat politikaları doğrultusunda fiyatlandırma ve indirim uygulamaktadır.

2013 yılında uygulamaya giren yeni kasko sistemi ile araç sahipleri kendi bütçesi ve risklerine en uygun kasko sigortası yaptırma imkânına kavuştular. Kasko fiyatlarında; sigortanın kapsamı ve diğer unsurlar kadar uygulanan poliçe indirimleri de etkili olmaktadır.

Poliçe İndirimleri Nelerdir?

Hasarsızlık İndirimi: Hasarsızlık indirimi eski sistemde de uygulanan ve en bilinen indirim uygulamasıdır. Kasko sigortalarının yenilenmesi döneminde uygulanan hasarsızlık indirimi, eğer bir önceki dönemde kaza yapılmamışsa ya da yapılan küçük kazalar için sigorta şirketinden tazminat talep edilmemişse devreye girmektedir. Sigorta yenileme döneminde hasarsız geçen yıla göre yüzde 30’dan başlayan indirim oranı ikinci yıl ve takip eden yıllarda artarak uygulanmaktadır. 5 yıl boyunca hasar tazminatı almamış sigortalılar için yüzde 65’e kadar yükselebilen hasarsızlık indirimi kasko sigortası hesaplamada önemli bir avantaj sağlamaktadır. Sigortalılar da bu durumda küçük kazalarda indirimden sağladıkları fiyat avantajı ile hasar bedelini karşılaştırarak hasarsızlık indirimi haklarını kaybetmeme yolunu tercih edebilmektedirler.

Tek Sürücü İndirimi: Araç sahibinin bulunduğu risk grubunun kasko sigortasının fiyatını etkilediğinden bahsedilmiş idi. Bununla birlikte araç sahibi düşük risk grubunda olsa bile, aracı kullanacak kişi sayısının birden fazla olması halinde bu kişilerin risk grubu da değişkenlik göstereceğinden fiyat üzerinde de etkili olmaktadır. Araç sahibinin aracı büyük oranda kendisinin kullandığını bildirmesi durumunda uygulanan bir indirimdir tek sürücü indirimi. Ancak, bu indirimden yararlanılması halinde aracı başkası kullanırken gerçekleşen hasarlarda hasarın tamamının ödenmeyeceği de bilinmelidir.

Muafiyet İndirimi: Araç kasko değeri temel alınarak yüzde 1 – 2 oranındaki hasarı kendisi karşılamayı taahhüt eden sigortalılara önemli bir indirim imkânı sağlanmaktadır. Sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösteren indirim oranları yüzde 40 ile 60 arasında değişebilmektedir.

Yaş İndirimi: 30 yaş ve üzeri araç sürücüleri için uygulanan bu indirim ile yüzde 5 civarında bir avantaj sağlanabilmektedir.

Ehliyet Yaşı İndirimi: Deneyimli sürücüler için uygulanan bu indirimde ehliyet yaşının 5 veya daha büyük olması gerekmektedir.

Kasko sigortası hesaplamada indirim olanaklarını gözden kaçırmamak ve fırsatlardan yararlanmak önemli bir fiyat avantajı sağlamaktadır.

Yazar hakkında

hesapsigorta

Yorum Yap