Trafik Sigortası

Trafik Sigortası Hesaplama

Trafik Sigortası Hesaplama

Trafik Sigortası Hesaplama

Trafik Sigortası Hesaplama

 

Kara yolları Trafik Kanunu ile trafiğe çıkan her araca yaptırma ve her yıl trafik sigortası hesaplaması yenileme zorunluluğu getirilmiştir.

Hazine Müsteşarlığı tarafından tespit edilen limit ve teminatlar üzerinden yapılmaktadır. Trafik sigortası limit ve teminatları Hazine Müsteşarlığı tarafından her yıl güncellemekte ve ilan edilmektedir. Sigorta şirketleri de trafik sigortası poliçelerini bu limit ve teminatlar çerçevesinde düzenlemek zorundadırlar.

Zorunlu trafik sigortası, hasar durumunda karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni tüm hasarları karşılamaktadır.

Yaptırılmaması ceza uygulamasına tabi olan zorunlu trafik sigortası, her geçen gün artan trafik kazası oranları düşünüldüğünde maddi ve manevi kayba uğramamak için son derece önemli bir sigorta türüdür.

Trafik Sigortası Sorgulama

Zorunlu trafik sigortası limit ve teminatları devlet tarafından belirlenmekle birlikte, prim tespitinde sigorta şirketlerinin uygulamaları devreye girmektedir. Poliçe indirimleri ve taksitlendirme gibi ödeme kolaylıkları da sağlayan sigorta şirketleri, sigorta prim tespitinde bazı noktaları dikkate almaktadırlar.

Trafik Sigortası Prim Hesabı

Her sigorta şirketi kendi kriterlerine göre prim hesaplaması yapmamaktadır.

Genel olarak trafik sigortası hesaplama da esas alınan kriterler sigorta şirketinin fiyat ve ödeme politikası, sürücünün durumu, aracın hasar geçmişi, aracın kayıtlı olduğu il ve daha önceki sigorta poliçesidir.

Trafik Sigortası En ucuz

Tüm bu bilgilerin bir araya gelmesiyle yapılan prim hesabında sigortacılığa özel hesaplama yöntemleri ve katsayılar uygulanmaktadır.

Markası modeli rengi bile aynı olan iki farklı araca, araç sahibinin durumuna ve aracın kayıtlı olduğu ile farklı fiyatlar çıkarılması söz konusu olabilmektedir.

Burada risk değerlendirmeleri devreye girmekte ve örneğin 19 yaşında ve 1 yıldır ehliyet sahibi bir sürücü ile 35 yaşında ve 15 yıldır ehliyet sahibi bir sürücü, deneyimleri nedeniyle aynı risk grubuna alınmamaktadırlar. 35 yaşındaki sürücü, deneyiminin fazlalığından yararlanarak daha düşük fiyat alabilmektedir.

Aynı şekilde İstanbul trafiğinde kullanılan bir araç ile küçük bir kasabada kullanılan araç hasar üretebilme kapasitesi açısından aynı risk grubunda değerlendirilmeyecek ve İstanbul plakalı araçtan daha yüksek prim talep edilecektir.

Trafik sigortası hesaplamada, sigorta şirketleri her yıl gerçekleşen kaza ve hasar oranlarına ilişkin istatistiklerden yararlanarak hesaplama yöntemleri geliştirmekte ve fiyatlandırmaları da bu doğrultuda yapmaktadırlar.

Yazar hakkında

hesapsigorta

Yorum Yap